Ligol RED - informacje o odmianie

Pochodzenie:

Czerwony mutant odmiany Ligol.

Drzewo:

Drzewa rosną silnie, tworzą stożkową koronę z licznymi krótkopędami, wcześnie wchodzą w okres owocowania.

Kwitnienie i zapylanie:

Kwitnie w średniej porze kwitnienia jabłoni, kwiaty są duże, pąki kwiatowe ciemnoróżowe. Dobrymi zapylaczami dla niej są: ‘Gala’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’, ‘Gloster’, ‘Idared’.

Owoce:

Owoce średniej wielkości do dużych, kuliste, lekko zwężające się w kierunku kielicha, z żebrowaniem od strony kielicha. Zielona skórka jest gładka, bez ordzawień, błyszcząca, z lekkim woskowym nalotem, pokryta w 80-95% purpurowoczerwonym, jednolitym rumieńcem, na tle którego widoczne są nieco ciemniejsze smużki, przetchlinki średniej wielkości, liczne. 

Owocowanie:

Odmiana ma tendencję do przemiennego owocowania, wymaga przerzedzania zawiązków oraz corocznego cięcia.  

Dobrze przystosowana do warunków klimatycznych Polski, dobrze znosi mroźne zimy. Drzewa odmiany Ligol Red są średnio podatne na parcha i mączniaka jabłoni, ale dość podatne na zarazę ogniową. Odmiana jest przydatna do sadów intensywnych.

Smak:

Miąższ owoców jest kremowy z zielonkawym odcieniem, średnioziarnisty, jędrny, soczysty z lekkim aromatem, słodko-kwaskowaty.

Termin zbioru:

Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w trzeciej dekadzie września lub na początku października.

Przechowywanie:

Bardzo dobrze się przechowują zarówno w zwykłej chłodni (do końca marca), jak i w chłodni z KA (podobnie jak ‘Ligol’). W czasie przechowywania są bardzo podatne na szarą pleśń oraz gorzką zgniliznę jabłek.



NAGRODA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI DLA INSTYTUTU OGRODNICTWA
ZA WYBITNE OSIĄGNIECIA W ZAKRESIE WDRAŻANIA POSTĘPU W ROLNICTWIE

Pod koniec 2020 roku, w uznaniu dla wybitnych osiągnięć we wdrażaniu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej, przynoszących wymierne efekty ekonomiczne i społeczne, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorował Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach nagrodą za „Wytworzenie materiału elitarnego i wdrożenie do uprawy towarowej w Polsce kwalifikowanego materiału odmiany jabłoni ‘Ligol Red’ hodowli Instytutu Ogrodnictwa”.


W skład Zespołu autorskiego wchodzą: dr inż. Mariusz Lewandowski (IO Skierniewice), prof. dr hab. Edward Żurawicz (IO Skierniewice), Krzysztof Strojny (IO Skierniewice), dr inż. Paweł Bielicki (OEMS Prusy), mgr inż. Maciej Teodorczyk (OEMS Prusy).

Wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odmiana jabłoni ‘Ligol Red’ jest intensywnie rozmnażana przez uprawnione gospodarstwa szkółkarskie w oparciu o zawarte umowy licencyjne i sublicencyjne. Drzewka tej odmiany są już powszechnie dostępne w Polsce. Liczba zawieranych umów sublicencyjnych w latach 2016-2020 świadczy o ogromnym zainteresowaniu polskich szkółkarzy i sadowników tą odmianą.

Nazwa odmiany ‘Ligol’ jest dobrze już znana w Polsce przez niemal wszystkich konsumentów, którzy cenią tą odmianę przede wszystkim za wysokie walory smakowe. Według danych GUS odmiana ‘Ligol’ pod względem powierzchni uprawy, znajduje się na bardzo wysokim – 5 miejscu w Polsce. Wdrożenie do towarowej produkcji czerwonego sportu - ‘Ligol Red’, który znacznie podnosi walory wizualne odmiany, ma szansę w niedalekiej przyszłości na wejście do pierwszej „trójki” odmian jabłoni produkowanych w naszym kraju.

Odmiana ‘Ligol Red’ posiada wszystkie cechy pozwalające na zwiększenie opłacalności i konkurencyjności produkcji jabłek w Polsce oraz lepsze zaopatrzenie rynku w wysokiej jakości owoce deserowe. Od kilku lat obserwuje się duże zainteresowanie uprawą odmiany ‘Ligol Red’. Sadownicy poszukują wysokiej jakości drzewek odmiany ‘Ligol Red’ na podkładkach karłowych, pozwalających na zakładanie intensywnych sadów towarowych z obsadą 2500 – 4000 drzew na 1 ha. Jabłka odmiany ‘Ligol Red’ mają dużą szansę stać się naszym towarem eksportowym na rynki zagraniczne.